Čitanje ne poznaje granice

PROJEKT ZA PROMOCIJU ČITANJA

Ukratko o projektu

Slika i tekst preuzeti su sa službene stranice projekta Čitanje ne poznaje granice.

Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja,  projekt je za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te razvoja različitih vrsta pismenosti.  Pokrenut je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.) suradnjom  OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i OŠ bratov Polančičev Maribor.

Svrha projekta

Osnovna svrha  projekta je unaprijediti čitanje i razumijevanje pročitanog  poticanjem  čitanja naglas, pridobiti djecu kako bi  čitala s voljom i radošću i tako stekla naviku  svakodnevnog čitanja, odnosno učenja. Unaprijediti upotrebu informacijsko-komunikacijske tehnologije, razvijati različite vrste pismenosti, poticati istraživačko učenje i kritičko mišljenje. Provedbom projekta važno je poticati dječju znatiželju kako bi se aktivno i kvalitetno uključivala u istraživanje nepoznatog služeći se različitim informacijskim  izvorima.  Promicati hrvatski identitet.

Ciljevi projekta

  • promicanje i poticanje čitanja naglas
    unaprjeđivanje  čitalačkih sposobnosti i vještina
  • razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju  čitanja naglas
  • razvoj različitih vrsta pismenosti
    promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i  kulture
  • upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika,  povijesti i kulture
  • bogaćenje vokabulara  i razvoj kritičkog mišljenja
  • kreativno i suradničko korištenje Informacijsko-komunikacijske tehnologije
  • ovladavanje metodama istraživačkog rada
  • unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa
  • promocija europskog identiteta

Što radimo?

ČITAMO

U hrvatskim se školama čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskim  hrvatskih autora. 
Književna se djela čitaju i povezuju s nastavnim sadržajima kroz međupredmetne teme, na satovima razrednih odjela, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave predmeta i sl.

ISTRAŽUJEMO

​Projekt pored čitanja, obrade književnog djela sadrži i poučavanje i učenje metoda istraživačkog rada. Učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera. Škole partneri same dogovaraju koja će djela čitati, koji će razredi/interesne skupine sudjelovati, putem mreže međusobno se na početku školske godine upoznaju te dogovore kada i gdje će organizirati završnicu. 

DRUŽIMO SE

Na završnom susretu  jedni drugima predstave svoj kraj i  školu, prezentiraju djela koja su čitali i aktivnosti kojima su čitanje popratili, međusobno se bolje upoznaju te razmjene iskustva i dojmove. Škola domaćin organizira turističko razgledavanje mjesta kako bi učenici upotpunili svoja stečena znanja. Završni susret organizira se uživo i/ili online.

Kako to radimo

u Centru za odgoj i obrazovanje djece i mladeži
Čitali smo 2015.g.

Čitali smo 2015.g.

"Zastidio se majke", Ivan Cankar Čitanjem pripovijetke "Zastidio se majke" namijenjen učenicima srednje strukovne škole pobudili smo motivaciju i znatiželju za čitanjem književnih djela slovenskih autora. Ovo je samo jedno od niza druženja koje smo započeli u našoj...

Pročitajte više
Skip to content