Naša škola
Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladežiKvalitetna odgojno-obrazovna ustanova u sadašnjosti, otvorena za nadolazeće promjene u budućnosti.
O nama
Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac trenutno odgaja i obrazuje 122 polaznika s teškoćama u razvoju predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi s područja grada Karlovca, Karlovačke i susjednih županija Republike Hrvatske.
Tijekom svog postojanja i djelovanja od 1960. god. Centar se pokazao kao nužna i učinkovita ustanova koja je jedina u našoj regiji u sustavu odgoja i obrazovanja Republike Hrvatske. Kao jedna od boljih posebnih ustanova u Republici Hrvatskoj Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac uspješno ispunjava svoju važnu ulogu u regiji u skladu s Konvencijom o pravima djeteta, važećim propisima Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, Pravilnika o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju te ostalim zakonskim odredbama Republike Hrvatske.
Jednake mogućnosti
Primjenom individualiziranih kurikuluma, uvođenjem inovativnih metoda i pristupa na temelju istraživanja, stručnog usavršavanja, iskustava rada posebnih ustanova u Europskoj uniji učenicima s
teškoćama u razvoju pružamo jednake mogućnosti za postizanje najboljih ishoda odgoja i obrazovanja.
PROSTORNI UVJETI
Zahvaljujući rekonstrukciji i dogradnji poboljšani su prostorni uvjeti, ugrađen je lift, pristup zgradi bez barijera za osobe s teškoćama kretanja. U dograđenom dijelu zgrade smještene su prostorije za stručne suradnike, moderna kuhinja s prostranom blagovaonicom, multifunkcionalna dvorana i nove učionice.
U dvorištu Centra za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac modernizirano je
košarkaško i odbojkaško igralište, igralište s antitraumatskom podlogom za polaznike vrtića i učenike mlađe dobi te igralište s didaktičkom podlogom, a koje mogu u popodnevnim satima koristiti djeca iz gradskog kvarta Banija.
U školskom dvorištu u stambenom kontejneru za učenike srednje škole organizirana je rekreacijska teretana.
REHABILITACIJSKI POSTUPCI
Za učenike s teškoćama u razvoju, osim odgoja i obrazovanja, ustanova pruža rehabilitacijske postupke kineziterapije, postupaka senzorne integracije, snoezelena, logopedskih tretmana.
PRIJEVOZ UČENIKA PUTNIKA
Svakodnevni prijevoz učenika-putnika odvija se školskim vozilom, vozilom Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije i javnim prijevozom. Za potrebe Centra nabavljeno je novo školsko vozilo.
STRUČNI TIM
U Centru usklađeno i efikasno radi kompletni stručni tim (stručni suradnici pedagog, psiholog, socijalni radnik, dva logopeda, senzorni pedagog).
Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac trenutno ima 48 zaposlenika i 14 pomoćnika u nastavi. Centar ima dva učitelja-mentora, jednog izvrsnog savjetnika i ravnatelja-mentora.
Kurikuli Centra
Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac svojom djelatnošću, putem nastavnih, strukovnih i rehabilitacijskih programa uz pomno odabranu praksu u radnim organizacijama, osposobljava učenike srednje strukovne škole za pomoćne radnike u različitim zanimanjima.
Kurikuli Centra teže ka tome da se što veći broj polaznika predškole pripremi za školovanje u redovnim uvjetima školovanja; da se učenici osnovne škole kvalitetno pripreme za nastavak školovanja u srednjoj školi; da učenici u odgojno-obrazovnim skupinama kvalitetno usvoje „školu života“ te da maturanti nakon završetka srednje škole u Centru budu pripremljeni za tržište rada. To usmjerenje ovjenčano je brojnim uspjesima na svakoj navedenoj dionici odgoja i obrazovanja.
Rezultati
Zalaganjem i stalnom potporom osnivača, Grada Karlovca, znatno je ojačana materijalna baza Centra.
Zahvaljujući združenim snagama cijelog kolektiva Centra postigli smo izuzetno dobre rezultate u odgoju i obrazovanju djece i mladeži čemu je pravu ocjenu dao naš osnivač, dodijelivši Centru 2014. god. Nagradu Grada Karlovca.
Godine 2018. Centar je posjetila Predsjednica Republike Hrvatske, gospođa Kolinda Grabar- Kitarović.
Osim jačanja materijalne baze, pripremamo se za organizaciju i formiranje referalnog centra kao i za primjenu novih posebnih nastavnih programa za osnovnu i srednju školu za učenike s teškoćama u razvoju te posebnog nastavnog programa za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnoga života i rad za učenike s teškoćama u razvoju i posebnoga nastavnog programa za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnoga života i rada za učenike s poremećajem iz spektra autizma za osnovnu školu.
Otvorenost Centra jamči da smo sposobni odgovoriti svakom izazovu vremena, poštujući interes i dignitet učenika s teškoćama.
Suradnje
U Centru za odgoj i obrazovanje pokrenuti su projekti suradnje sa srednjim školama grada Karlovca:

Medicinska škola Karlovac
1) pod vodstvom mentora obavljanje praktičnog djela nastave medicinskih tehničara;
2) pod vodstvom mentora obavljanje praktičnog djela nastave fizioterapeuta.

Mješovita industrijsko-obrtnička škola Karlovac
1) obavljanje praktičnog dijela nastave uz mentora u frizerskoj struci;
2) obavljanje praktičnog dijela nastave uz mentora u pedikerskoj struci;
3) zajedničko obavljanje prakse učenika MIOŠ-a i Centra u pekarskoj struci;
4) zajedničko obavljanje prakse učenika MIOŠ-a i Centra u soboslikarskoj struci.

Gimnazija Karlovac
1) Zajedničko obilježavanje značajnih datuma u Centru;
2) Projektno predavanje engleskog jezika koji nije u programu obrazovanja učenika Centra;
3) Prilagođena informatika koja do ove godine nije bila u programu za učenike s teškoćama.
Europski projekti
Kao odgojno-obrazovna ustanova vrlo smo aktivno uključeni u međunarodnu suradnju sa školama u Europi. Provodimo aktivnosti međunarodne suradnje i EU projekte, implementacijom kojih usavršavamo svoj rad i stručni pristup odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju.
IPA projekt „Svi za jednoga, jedan za sve“.
Kontinuirana suradnja sa školom „Milke Šobar Nataše“ (Slovenija).
Suradnja sa udrugom „Vitezovi osmjeha“ iz Novog Sada (Srbija).
Suradnja u programu job shadowing nastavlja se sa Budapesti Komplex SZC Mandy Ivan Szakkepzo Iskola es Szakiskola.
Projekt „Branje ne pozna meja/ Čitanje ne poznaje granice“.
eTwinning projekti.
Erasmus+ projekt „Inkluzija 21. stoljeća traži nova znanja“.

Erasmus+ "Inkluzija 21. st. traži nova znanja
Tijekom Erasmus+ projekta ostvarene su mobilnosti u sedam europskih gradova u Engleskoj, Sloveniji, Italiji, Portugalu i Mađarskoj. Prikupljena su zanimljiva i efikasna iskustva rada s učenicima s teškoćama u razvoju u drugim sredinama. Tom prilikom stručnjakinje iz našeg Centra su prikazale kako radimo u Hrvatskoj, u gradu Karlovcu, te kako se Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac u mnogim aspektima može opravdano smatrati jednom od naprednijih posebnih ustanova na europskom tlu.
Nakon iznimno učinkovite i uspješne implementacije projekta Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac dobio je 2022. godine Nagradu Europske komisije za inovativno poučavanje.

ATTEND
Aktivnosti u segmentu provedbe projekata nastavljaju se i ovih dana. Trenutno smo aktivni u provođenju projekta (“Podrška ostvarenju jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju” – ATTEND (eng. kratica za Assistive Technology In Education).
Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET koji financiraju Island, Norveška i Lihtenštajn.
Projekt je implementiran u partnerstvu s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i Odjelom za obrazovanje i mlade grada Reykjavika.
Sredstva su uložena u opremanje Centara za odgoj i obrazovanje suvremenom asistivnom tehnologijom za rad s djecom s teškoćama u razvoju, a djelatnicima ustanove osigurane su edukacije, kako bi na najbolji način iskoristili sve prednosti nabavljene opreme.
Nagrada grada Karlovca
Javno priznanje Nagrada grada Karlovca uručena nam je 2014. g. na svečanoj sjednici Gradskog vijeća u povodu 435. rođendana grada.
Europska nagrada za inovativno poučavanje
Dobitnici smo Europske nagrade za inovativno poučavanje (The European Innovative Teaching Award – EITA) koja nam je dodijeljena 2022. g. u Bruxellesu.